O briliantech

briliant_blog_malyPokud nakupujete šperk s diamantem nebo jiným pravým kamenem, měli byste od obchodníka obdržet Certifikát o pravosti kamene. Pro laika je velmi těžké rozpoznat přírodní kámen od syntetického. Proto doporučujeme nakupovat v kamenných obchodech či internetových, za kterými kamenné obchody s dlouholetou tradicí stojí.

Na pokladním dokladu musí být vždy uveden název šperku popřípadě drahokamu, hmotnost a ryzost šperku. Nesmí chybět razítko a datum prodeje. Rozdíl mezi přírodním a syntetickým kamenem je ten, že kámen přírodní se skutečně nachází v přírodě, kámen syntetický vzniká umělou cestou v laboratoři. Oproti přírodním kamenům jsou tyto kameny dokonalejší, pravidelné struktury a neobsahují různé nedostatky jako např. různé prasklinky a inkluze. Naproti tomu přírodní kámen je vždy originál i se všemi jeho nepravidelnostmi a právě to ho činí vzácným.

K nejušlechtilejším kamenům patří diamant, rubín, safír a smaragd a to hlavně proto, že jejich výskyt v přírodě je vzácný. Existují i tzv. zkoušečky briliantů, které během pár vteřin zjistí, zda právě váš šperk vyplňuje pravý briliant či pouhý zirkon vybroušený do podoby briliantu. Tuto zkoušku kamene vám rádi provedeme v obou našich prodejnách v Č. Budějovicích nebo v Kaplici.

Diamant - nejtvrdší známý přírodní nerost

Briliant - vybroušený diamant do tzv. briliantového brusu s 57 ploškami-fasetami, aby maximálně vynikl lesk a barevné spektrum odrážejícího světla v kameni


U briliantu rozlišujeme:

1. Hmotnost - hmotnost diamantů se udává v karátech. Metrický karát (Carat) je definován jako 0.2g a značí se ct. Diamant o hmotnosti 1g má tedy 5 karátů. V běžných špercích se hmotnost pohybuje v setinách, desetinách až jednotkách karátů.

2. Barva - perfektní briliant je dokonale transparentní bez odstínů nebo zabarvení. Barva diamantu může být způsobena strukturálními kazy v krystalické mřížce. Sytost a barva odstínu může pak zvýšit či snížit cenu diamantu. Barva se dá vylepšit tzv. bělením diamantů, účelem je zvýšit cenu a takovéto diamanty musí být označené jako „upravené".

Označení barev:dia_blog

I,J bílý, slabě zbarvený

H bílý

G bílý +

F vzácně bílý

E vyjímečně bílý

D vyjímečně bílý +

3. Čistota - čistotou se míní míra vnitřních defektů. Pouze asi 20% vytěžených diamantů má dostatečnou čistotu, aby mohly být použity ve zlatnictví. Ostatní se využívají průmyslově např. jako řezné nástroje.

Čistota diamantů se udává ve zkratkách:

P1, P2, P3 - větší nebo četné nečistoty (inkluze) viditelné pouhým okem

SI 1, SI 2 - malé nečistoty, které nesmějí být viditelné pouhým okem, pouze použitím lupy

VS 1, VS 2 - velmi malé nečistoty, obtížně registrovatelné s použitím 10ti násobného zvětšení pod lupou

VVS 1, VVS 2 - velmi, velmi malé nečistoty

IF, FL - dokonale čisté

4. Brus - moderní kruhový briliant má nejméně 57 facet (tj. vybroušených plošek).

V současné době se většina menších diamantů brousí v Indii a Rusku. Správně vybroušený briliant odráží maximum přijatého světla. U každého šperku, kde je zasazen briliant, uvádíme váhu briliantu v karátech, barvu a čistotu. Uvádíme zde pro Vaši představu i průměr briliantu.


Brilianty v pěkné kvalitě: čistota SI1/SI2, barva G-H

Brilianty kvalitnější: čistota VS, barva G-H

Brilianty vysoká kvalita: čistota VVS nebo IF, barva G, F